PSD Covasna: Clerul maghiar – agent electoral pentru UDMR
Conducerea organizaţiei PSD Covasna consideră că scorul obţinut de UDMR la alegerile europarlamentare şi prezenţa la vot a maghiarilor din judeţ s-ar datora unei implicări a clerului
maghiar, care ar fi acţionat ca agent electoral şi ar fi dus oamenii la vot, şi nicidecum nu este meritul exclusiv al UDMR. „La aceste alegeri rezultatul mai bun al UDMR se datorează faptului că au un agent electoral foarte important care lucrează în continuare pentru ei, este vorba despre cler, de preoţi. Am constatat în ziua votului o implicare deosebită a tuturor preoţilor din judeţ, au fost foarte multe localităţi unde oamenii au fost duşi la vot cu maşinile parohiilor”, a declarat preşedintele PSD Covasna, deputatul Horia Grama.
El a subliniat că preoţii nu ar trebui să se implice în acţiuni politice, amintind că primul miting organizat împotriva posibilelor schimbări din fruntea deconcentratelor a avut loc cu implicarea preoţilor maghiari. În opinia liderului social-democrat, poziţionarea clerului pe post de „agent electoral“ s-ar putea să-i coste pe preoţii angrenaţi în acţiunile politice ale UDMR, care s-ar decredibiliza odată cu decredibilizarea UDMR ca formaţiune politică.
Grama a amintit că la alegerile anterioare pentru Parlamentul European, episcopul Tökés a luat un număr de voturi aproape dublu faţă de UDMR, iar participarea preoţilor şi prezenţa lui Tökés pe lista comună au dus la rezultatul actual al alegerilor pentru UDMR, şi nicidecum nu este meritul exclusiv al UDMR ca formaţiune politică.
Afirmaţiile preşedintelui PSD Covasna au legătură şi cu unele comentarii ale primarului din Sfântu-Gheorghe, Antal Arpad, cu privire la scorul obţinut de PSD sau PD-L la europarlamentare, sau la prezenţa românilor la vot. Horia Grama a subliniat că îl surprinde luarea de poziţie a primarului, care „moare de grija altora“, şi care nu ar fi în măsură să comenteze atâta vreme cât a fost ales doar de aproximativ 8.000 de cetăţeni, obţinând circa 17% din totalul voturilor din municipiu.
„PSD Covasna a obţinut un scor bun, ne menţinem ca al doilea partid din judeţ şi suntem mulţumiţi că am luat mai multe voturi decât PD-L cu EBA la un loc“, a spus Grama.
Lista solidarităţii maghiare a obţinut în Covasna 82,41% din voturile electoratului prezent la urne, iar dintre partidele româneşti PSD a obţinut cel mai mare scor, cu peste patru mii de voturi.
Ana Sidon







Au votat foarte multi cu carti de identitate expirate
Si ce zice Grama despre faptul ca IPS Selejan era acuzat de propaganada electorala mascat in favoarea PSD (PDSR) acum cativa ani? Aud?
nu stiu daca e bine sau rau ca maghiarii au ca agent electoral clerul , dar cred ca ar trebui implicati si preotii ortodocsi in constientizarea importantei votului dat de romani in acest judete.
Domnul Grama a devenit foarte interesat de imaginea bisericilor si a clerului maghiar. Oare atunci de ce nu a fost interesat de ei, cand era vorba de retrocedarea proprietatilor bisericilor pe plan local, judetean, si distribuirea justa, egala a fondoruluior din Ministerul Cultelor pe plan national?
Oare D-l Grama a fost prezent la toate bisericile unde se vorbeste lb. maghiara? 1. Daca da, n-a inteles cuvintele rostite! Ar fi bine sa intrebe pe cei prezenti despre ce era vorba. Pe scurt: oamenii erau indemnati sa voteze, dar fara sa le fie precizat cu ce partid! Votul fiind o obligatie a enoriasului, optiunea insa este o problema de constiinta… 2. Daca nu a fost prezent in toate bisericile amintite cu ce credibilitate si drept afirma si generalizeaza?
Oare D-l Grama e tot asa de ingrijorat de credibilitatea clerului care vorbeste alta limba decat cea maghiara? Oare e deranjat dansul de afirmatiile preotilor care le interzic enoriasilor sa intre in bisericile unde se aude limba maghiara, bazandu-si vorbele pe enuntul, ca limba maghiara e limba diavolului?
Oare D-l Grama e tot asa de interesat de credibilitatea clerului care accepta sa serveasca pe cei aflati la putere pentru niste avantaje economice si ajutor financiar pentru a extinde si in localitati unde sunt numai 3 enoriasi: preotul, sotia si cantorul?
Oare D-l Grama si vorbele sale sunt credibile? Am avut ocazia sa-l vedem actionand… atunci nu prea ne-a reprezentat interesele, nu prea a excelat in reprezentarea intereselor judetului.
Oare D-l Grama are constinta impacata?
Oare noi nu putem sau nu vrem sa vedem intentiile D-lui Grama?
Au fost cazuri in care oamenii maghiari cu domiciliul in alt judet nu au putut vota pe lista speciala. Numai in a 3. sectie de votare li s-a permis dupa insistente…
Oare nestiinta sau “buna intentie” le indruma pe membrii comisiilor de votare amintite (in Sf. Gheorghe).
Reluc: dorinta ta e realitate deja de pe vremea lui impuscatu…
Popii unguri fac politica si incitare la ura etnica in biserica. Stiu caz de maghiar care refuza sa mai mearga ca biserica fiindca de acolo pleaca nervos, incitat si plin de ura, in loc sa-si linisteasca sufletul si sa plece impacat. E usor de manevrat o multime de batranei cu porniri nationaliste, fara educatie si care nu stiu romaneste. Cine stie limba lor ii conduce ca peo turma, desi nu le reprezinta interesele. Deloc!
Vali s-ar putea sa ai dreptate dar se refera la acea perioada ,iar preotii o faceau la indemnul partidului nu cred ca preotii ortodocsi din ziua de azi se preocupa de soarta enoriasilor , ei vor numai danatii,
Cum vad unii numai ce vor…Popii nostrii, gagicari si depravati cum ii stim (generzlizez evident) au fost uneori si importanti pioni ai securitatii sau PCR dar ce treaba are mai “Vali” cu faptul ca pastorii reformati si preotii altor secte fac politica sprijinind clubul elitisto-discriminator intitulat pompos “partid” – a se citi udmr?
Atunci era regim totalitar si nu avea PCR nevoie de voturile nimanui, PCR iesea la alegeri concurand singur.
Acum romanii sunt dezbinati si nu voteaza. De sictiriti, de saraci, de plictisiti…unii DE FRICA!
Drept urmare intra in parlament gluma proasta si medievala numita udmr care-si bate joc de toti romanii, indiferent de culoare. Fura, fac averi, izoleaza comunitatile si se ocupa doar de vopsit tinichele si de agitat spiritele.
Incearca sa traiesti mancand stegulete, participand la festivaluri “secuiesti” si admirand numerele “SIC”de la masinile porcilor din conducere!
Oare cat va mai tine prosteala asta ieftina? Se pare ca mult si rau, pentru ca profesorii si popii indoctrinbeaza si politizeaza copiii facandu-i udemeristi de mici, nedandu-le nicio sansa de-a fi open-mind.
In afara de autonomie, alt ***** nu mananca niciun udemerist si niciun popa catolic. Mai lasati-ne!
Draga Ciobanu atitea prostii, adunate la un loc , nu am vazut in ultima vreme .
Daca nu ai observat in copnducere sunt si Romani cu nr. de masini DEP, GUV, DJT, si inca vreo 40 de institutii.
Ar fi bine sa incerci sa traiesti fara sa scrii nimic..
Altfel mai servilist ca clerul ortodox, nu stiu daca egsista (vezi din istorie recenta sau mai putin recenta)
Oare unde sunt dosarele de securitate a clerului ortodox?
Dosarele de securitate ale clerului sunt la arhiva sau distruse, indiferent de cler: ortodox, greco, romano…cred ca si imamii din Dobrogea au avut dosarelul lor: de urmarit, de informator, de ofiter…ficare ce-a puut. C-asa era atunci. Ar fi bine sa se afle dar nu despre asta era vorba. Crezi ca Ladislau Tokes facea el de capul lui “revolutie” daca nu era “pionul” cuiva? Sa fim seriosi.
Stiu ca opiniile mele deranjeaza dar teoretic traim intr-un stat de drept democratic si ni le putem exprima liber.
Legat de cei “de sus” de la Bucuresti care “ne conduce” si din cauza carora nu pot primarii si consiliul judetean sa faca minuni, treaba e simpla: ei sunt si la Cluj, si la Piatra Neamt si la Tg. Mures. Dar cumva fac aia de se mai si misca ceva-ceva pe acolo. Mergi putin mai bobo pana la Tg Mires sa vezi ce oras curat si dezvoltat pastoreste Florea, asa pedelist si corupt cum zice lumea ca e. Vezi ce drumuri sunt pe acolo, pe la Neamt sau pe la Prahova. Sunt acceptabile.